15 grudnia 2014

Co to jest szyna, nakładka wybielająca zęby?

      Szyny wybielające służą do wybielania zębów metodą nakładkową przy użyciu żeli wybielających o różnych stężeniach. Szyny te wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta w pracowni dentystycznej, do której trafiają wyciski pobrane przez stomatologa.
      W pracowni technik dentystyczny przygotowuje modele gipsowe na podstawie wycisków, na których zostanie natłoczona szyna w formierzu próżniowym. Szyna (patrz fot.1a i 1b), wykonana jest z cienkiego, przeźroczystego i elastycznego silikonu, który idealnie dopasowuje się do zębów pacjenta. Gotowe, obrobione nakładki trafiają z powrotem do gabinetu stomatologicznego, gdzie zostają przekazane pacjentowi wraz z żelami wybielającymi i wskazówkami dotyczącymi wybielania. Szyny wybielające można zakładać w ciągu dnia jak i w nocy, efekty wybielania można zauważyć po pierwszym zastosowaniu.

fot.1a Szyna wybielająca
fot.1b Szyna wybielająca

1 grudnia 2014

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy i do czego służy?

      Wkład koronowo-korzeniowy jest stałym uzupełnieniem protetycznym w postaci sztyftu, który wzmacnia korzeń zęba oraz odbudowuje utraconą koronę zęba. Najczęściej stosowane są indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe, które wykonywane są w pracowni dentystycznej ze stopów stali (patrz fot.1), ponadto wyróżniamy jeszcze wkłady z tlenku cyrkonu, złota i wkłady k-k standardowe z włókna szklanego wykonywane w gabinecie przez stomatologa.

fot.1 Wkłady koronowo-korzeniowe wykonane ze stopu stali
 
      Wkład k-k możemy podzielić na dwie części (patrz fot.2):
  • część koronową, na której będzie zacementowana korona
  • część korzeniową, którą wklejamy w kanale korzenia
fot.2 Wkład k-k i jego budowa (A) - część koronowa (B) - część korzeniowa
      Wkład koronowo-korzeniowy stosuje się przy bardzo zniszczonej czy też złamanej koronie zęba, oczywiście bywają sytuacje, które uniemożliwiają wykonanie wkładu k-k, dlatego też stomatolog wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które zakwalifikuje bądź nie, pacjenta do dalszego etapu, którym jest leczenie kanałowe (endodontyczne). Po opracowaniu kanałów korzeniowych i korony zęba (patrz fot.3), stomatolog pobiera wycisk masą silikonową i przekazuje go do pracowni dentystycznej, w której zostanie przygotowany indywidualny wkład koronowo-korzeniowy. Następnie stomatolog cementuje wkład k-k w korzeniu zęba i w ten sposób mamy zrekonstruowany filar protetyczny (patrz fot.4), na który możemy osadzić koronę bądź most.
      
fot.3 Zęby opracowane i przygotowane pod wkład korono-korzeniowy
fot.4 Wkłady koronowo-korzeniowe, przygotowane do wklejenia pacjentowi